Audioego LogoNews
ELECTROMOTION ESL


ELECTROMOTION ESL
MARTINLOGAN
Electromotion ESL představuje nový a odvážný směr designu elektrostatického reproduktoru. Díky 34 palců vysokému XStat ™ elektrostatickému panelu se nový Electromotion ESL více blíží vlajkové lodi než základnímu audiofilnímu reproduktoru. Věrní obdivovatelé reproduktorů MartinLogan tvrdí, že Electromotion ESL je reinkarnací legendárních Aeriusů, které debutovaly v roce 1992 a prodávaly se v rekordních počtech. Nový Electromotion ESL se však může pochlubit o 40 procent větším vyzařovacím povrchem, autoritativními basy a citlivostí 91dB.

U Electromotion ESL je elektrostatický panel umístěn v rámu z hliníku a kompozitních struktur- AirFrame ™. Tento rám je podobný těm, které najdete u velkých reproduktorů MartinLogan. AirFrame ™ technologie stužuje elektrostatický panel bez rušení hratelnou plochou nebo interferencí s okolím a obohacuje bipolární vyzařování zvuku. Současně rám poskytuje elektrickou a akustickou izolaci, čímž se minimalizuje intermodulační zkreslení způsobené vibracemi, snižuje se rezonance a zároveň podporuje zobrazování jemných zvukových detailů, přesnost a efektivita. MicroPerf ™ optimalizuje jednotlivé otvory elektrostatického panelu pro EM-ESL. MicroPerf ™ konstrukce podstatně zvyšuje účinnost membránové vyzařovací plochy, ve srovnání s počátečními generacemi elektrostatických panelů a to bez kompromisů strukturální integrity. Výsledný nárůst výkonu a účinnosti umožňuje EM-ESL panelu, aby podstatně rozšířil dynamiku a přenášené pásmo, aniž by musel být větší. EM-ESL XStat ™ elektrostatický panel měří 129 čtverečních palců při citlivostí 91dB do 6 Ohmů. Aerius měl pouze 93 čtverečních palců a citlivost 89dB do 4 ohmů.

Unikátní XStat ™ snímač byl vyvinut speciálně pro EM ESL. Cílem bylo zmenšit rozchod tloušťky elektrostatického panelu a ocelových statorů. Snížení nemění výkonnostní vlastnosti panelu. Nicméně, vedlejším produktem přísněji nastavených tolerancí je zvýšení vizuální transparentnosti panelu. Nový XStat ™ panel je tak transparentní, že téměř zmizí, když sedíte a posloucháte.

CLS ™ XStat ™ snímače

Jeden z původních objevů MartinLogan je CLS ™ technologie,která byla a je základní složka každého elektrostatického reproduktoru. EM ESL není výjimkou. Vlastní výrobní metody umožňují stavbu elektrostatických panelů jako válcové části. Jejich jemné horizontální zakřivení řeší problém, jak získat dobré vysokofrekvenční vyzařování z velkého povrchu, aniž by byla ohrožena celková zvuková kvalita a spolehlivost.

Řízené Dispersion Sound záření

Dalším klíčovým atributem EM ESL je jeho přirozeně dipolarní vyzařovací diagram. Pravý dipól, vyzařuje zvuk se stejnou intenzitou z přední a zadní části jeho měniče, ale výstupy jsou v opačné fázi. Výsledkem je, že zvukové vlny zvlněné směrem do stran se schází na boku reproduktoru a zruší se. Toto, a relativně velký výkon elektrostatického panelu EM ESL způsobuje po stranách jen velmi nízké odrazy od bočních stěn vzhledem k vyzařování konvenčního reproduktoru. Tyto odrazy mají tendenci zastírat zvukové detaily a stereo zobrazení. Zatímco snížení vyzařování do stran přispívá k úžasné jasnosti, pro které jsou elektrostaty ceněny, energie se odráží od zdi za reproduktory a otevírá a prohlubuje zvukový obraz.

Navrženo v Lawrence, Kansas, U.S.A., vyrobeno v Kanadě.
www.martinlogan.com